<tc>Protein</tc> & Nut (24x45g) - Pistachio White Choc
<tc>Protein</tc> & Nut (24x45g) - Pistachio White Choc
<tc>Protein</tc> & Nut (24x45g) - Pistachio White Choc
Protein & Nut
Protein & Nut – Real nuts, full of flavor, High Protein
The IronMaxx® Protein & Nut impresses with real crunch: large, whole nuts combined with a creamy Protein layer, delicate paste, and a crunchy chocolate coating. Each bar provides you with 14 g Protein – ideal for supporting muscle growth and maintenance. Completely free from added sugar, palm oil-free, and depending on the variety, also gluten-free, this bar is the perfect choice for mindful snacking moments.

Facts

  • Phenomenal Proteinbar from IronMaxx® with real nuts!
  • Nut pieces combined with a delicious Proteinlayer, a creamy paste, and a delicate chocolate layer
  • This Proteinbar has an incredible protein content of up to 14g!
  • Proteins contribute to the maintenance and increase of muscle mass
  • No added sugar and therefore suitable for diet phases!
  • Without palm oil for the prevention of ecological and social issues!

Ingredients

White maltitol chocolate (18%) (sweetener (maltitol), cocoa butter, whole MILK powder, casein protein (MILK), emulsifier (lecithins), Vanilla extract), PISTACHIOS (12.3%), WHEY protein concentrate, MILK protein concentrate, flavored paste with Caramel flavor (10%) (sweetener (maltitol), oligofructose, MILK protein, shea oil, humectant (glycerin), MILK powder, salt, emulsifier (lecithins), natural flavors, coloring (ammonium sulfite caramel)), humectant (glycerin), collagen hydrolysate (beef), oligofructose, sweetener (maltitol syrup), shea oil, rapeseed oil, maltitol chocolate (sweetener (maltitol), cocoa butter, whole MILK powder, low-fat cocoa powder, emulsifier (lecithins (contains SOY)), flavor, emulsifier (lecithins), salt, coloring foods (turmeric and spirulina concentrate), antioxidant (alpha-tocopherol).

May contain traces of PEANUTS and OTHER TREE NUTS.

Nutritional Values

Nutrition Table

Per 100 g Per Bar 45 g*
Energy 1720 kJ / 413 kcal 774 kJ / 186 kcal
Fat 22 g 9.9 g
of which saturates 9.9 g 4.5 g
Carbohydrates 28 g 13 g
of which sugars 4.4 g 2.0 g
Protein 31 g 14 g
Salt 0.44 g 0.20 g

* One bar (45 g) = 1 serving.

Intake

Consumption recommendation: Consume up to one bar daily.

Note: May have a laxative effect if consumed excessively. Protein contribute to an increase in muscle mass. Do not use as a substitute for a balanced and varied diet and a healthy lifestyle. Naturally contains sugar.

Storage: Store in a cool, dry place away from sunlight.

Product designation: Proteinbar with white maltitol chocolate coating, pistachio pieces, and sweeteners. Flavor: Pistachio-White Chocolate.

Banner
Frequently bought together

Make the most of your training with these product combos

<tc>Protein</tc> & Nut (24x45g) - Pistachio White Choc
This Article
Protein & Nut (24x45g) - Pistachio White Choc
Pistachio-White Chocolate , 24 x 45g
Regular price
€ 36,90
Regular price
€ 54,96
Sale price
€ 36,90

(€34,17/1kg)

Iced Matcha Latte (400g) - Matcha
Iced Matcha Latte (400g) - Matcha
Matcha, 400g
Regular price
€ 26,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 26,90

(€67,25/1kg)

Contact Image
Proteccino (500g) - Cappuccino
Proteccino (500g) - Cappuccino
Cappuccino, 500g
Regular price
€ 28,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 28,90

(€57,80/1kg)

Contact Image
<tc>Clear Whey Isolate Zero</tc> (400g) - <tc>Mango Peach Ice Tea</tc>
Clear Whey Isolate Zero (400g) - Mango Peach Ice Tea
Mango Peach Ice Tea, 400g
Regular price
€ 26,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 26,90

(€67,25/1kg)

Contact Image
<tc>Creatine</tc> Monohydrate Sticks (30x3.4g)
Creatine Monohydrate Sticks (30x3.4g)
Neutral, 102g
Regular price
€ 19,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 19,90

(€195,10/1kg)

Contact Image
Total price:
€ 0,00