Fitness Muesli (500g) - Berry Mix
Fitness Muesli (500g) - Berry Mix
Fitness Muesli
Fitness Muesli – Your Protein-Packed Breakfast Delight
Start your day strong with IronMaxx® Fitness Muesli in Berry Mix Flavour! With up to 26 g of protein and 13 g of fiber per 100 g, this muesli combines great taste with optimal nutrition. Whether fruity or chocolatey, it contains 30% less sugar than conventional mueslis, is free from sweeteners, and fully plant-based. Crunchy, filling, and functional – the perfect choice for anyone aiming to stay fit while enjoying their breakfast.

Facts

  • Super delicious crunchy muesli with high protein content
  • Reduced sugar content: 30% less sugar than conventional mueslis
  • High fiber content
  • Vegan and free from sweeteners
  • Ready to eat – simply enjoy with your favorite milk or milk alternative
  • With chocolate drops, cookie or fruit pieces, depending on the variety

Ingredients

Zutaten: SOJAflocken, HAFERflocken, Crunchies (20%) (flocken, Zucker, Reiscrispies (Reismehl, GLUTEN, Zucker, Salz), Oligofructosesirup, Palmöl, GLUTEN, Kokosraspeln, natürliches Aroma), Beeren (10%) (Sultaninen (6,5%), Goji-Beeren (2%), Himbeerstücke (1,5%) (getrocknet), Erdbeerstücke (0,3%) (getrocknet)), SOJAcrispies (SOJAeiweiß, Reisgrieß, SOJAmehl, Salz), Leinsamen, Sonnenblumenkerne, Fructose, Aroma.

May contain traces of EGG, MILK, and LUPINS.

Nutritional values

Nutritional table

  per 100 g per 50 g
Energy 1695 kJ / 405 kcal 847 kJ / 202 kcal
Grease 15 g 7.6 g
of which saturated fatty acids 2.5 g 1.3 g
Carbohydrates 34 g 17 g
of which sugars 13 g 6.2 g
Dietary fiber 13 g 6.6 g
Protein 25 g 13 g
Salt 0.28 g 0.14 g

Intake

Notes: Proteins contribute to an increase in muscle mass. A balanced and varied diet as well as a healthy lifestyle are important.

Storage: Store protected from heat, moisture, and sunlight.

Product designation: Protein-rich muesli mix. Flavor: various types. With dried Fruits. Without sweeteners.

Consumption recommendations: Consume 1 serving (50g) daily to achieve the stated positive effect.

Häufig zusammen gekauft

Mach das Beste aus deinem Training mit diesen Produktkombis

Fitness Muesli (500g) - Berry Mix
This Article
Fitness Muesli (500g) - Berry Mix
Berry Mix, 500g
Regular price
€ 6,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 6,90

(€13,80/1kg)

<tc>Cream Protein</tc> (500g) - <tc>Cream</tc>
Cream Protein (500g) - Cream
Cream, 500g
Regular price
€ 24,99
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 24,99

(€49,98/1kg)

Contact Image
<tc>SqueeZero</tc> (65ml) - <tc>Lemon Ice Tea</tc>
SqueeZero (65ml) - Lemon Ice Tea
Lemon Ice Tea, 65ml
Regular price
€ 4,99
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,99

(€76,77/1l)

Contact Image
<tc>Protein</tc>o (12x30g) - White <tc>Chocolate</tc> Pistachio
Proteino (12x30g) - White Chocolate Pistachio
White Chocolate Pistachio, 12 x 30g
Regular price
€ 23,88
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 23,88

(€66,33/1kg)

Contact Image
IronMaxx Cup V3.0 (1200ml) - Ice Blue
IronMaxx Cup V3.0 (1200ml) - Ice Blue
Regular price
€ 19,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 19,90
Contact Image
Total price:
€ 0,00
FAQ
Hier erfährst du mehr über das Produkt.

Wie bereite ich das Müsli zu?

Gib 50 g Müsli in eine Schüssel und ergänze Milch, einen Pflanzendrink oder Joghurt nach Geschmack. Du kannst es direkt genießen.

Ist das Müsli vegan?

Ja, das Müsli ist vegan. Mit einem Pflanzendrink oder einer pflanzlichen Joghurtalternative bleibt auch dein Frühstück vegan.

Ist „ohne Süßungsmittel“ dasselbe wie „zuckerfrei“?

Nein. Das Müsli enthält Zucker, wird aber ohne Süßungsmittel wie Sucralose oder Steviolglycoside hergestellt.

Ist das Müsli glutenfrei?

Nein, es enthält glutenhaltige Getreidezutaten.

Ergänzende Angaben

¹ Der Eiweißgehalt kann je nach Sorte variieren.