<tc>ZENITH® 50</tc> <tc>Protein</tc> Bar (100g) - <tc>Peanut</tc>
<tc>ZENITH® 50</tc> <tc>Protein</tc> Bar (100g) - <tc>Peanut</tc>
Zenith® 50 Protein Bar
ZENITH® 50 – The 50 g Protein Bar for Maximum Power & Taste
The ZENITH® 50 High Protein Bar Peanut delivers a powerful 50 g of protein per bar – with no more than 1.7 g of sugar. Its smart protein blend of milk, whey, soy, and collagen hydrolysate ensures optimal bioavailability. Whether you're building muscle, cutting, or just need a strong on-the-go snack – this gluten-free bar offers full flavor, great texture, and zero compromise.

Facts

  • The protein bar from IronMaxx® with the highest protein content: The ZENITH® 50 High Protein Bar!
  • The best formulation from perfectly complementary protein sources
  • Our protein bar consists of 50% high-quality proteins, so you consume 50g of protein per 100g protein bar!
  • A quick and easy intake of a lot of protein (proteins contribute to the maintenance and increase of muscle mass)
  • No more than 2g of sugar per bar, making it suitable for both bulking and dieting phases
  • Many delicious flavors such as peanut and white chocolate crisp!
  • Delicious whole milk or white chocolate envelops a creamy protein layer (refined with crispies depending on the variety)
  • Gluten-free and therefore ideal for people with an intolerance!

Ingredients

Protein blend (50%) (collagen hydrolysate (beef), milk protein, soy protein isolate), humectant (glycerin), maltitol whole milk chocolate coating (13%) (sweetener (maltitol), cocoa butter, whole milk powder, cocoa mass, emulsifier (lecithins), natural vanilla flavor), palm fat, soy protein nuggets chocolate (3%) (soy protein isolate, cocoa, tapioca starch), flavoring, inulin, salt, emulsifier (lecithins), sweetener (sucralose), antioxidant (DL-alpha-tocopherol).

May contain traces of egg and nuts.

Nutritional Values

Nutritional Table

  Per 100 g
Energy 1551kJ / 369 kcal
Fats 11 g
of which saturated 6.0 g
Carbohydrates 27 g
of which sugars 1.6 g
Protein 50 g
Salt 0.79 g

Intake

Recommended consumption: Consume up to one bar daily. The Zenith® is also perfect as a snack before, during, or after training.

Note: Excessive consumption may have a laxative effect. Proteins contribute to an increase in muscle mass. A balanced and varied diet and a healthy lifestyle are important.

Storage: Store protected from heat, moisture, and sunlight.

Product designation: Protein bar with maltitol chocolate coating and chocolate crispies. With sweeteners. Flavor: Peanut.

Banner
Häufig zusammen gekauft

Mach das Beste aus deinem Training mit diesen Produktkombis

<tc>ZENITH® 50</tc> <tc>Protein</tc> Bar (100g) - <tc>Peanut</tc>
This Article
ZENITH® 50 Protein Bar (100g) - Peanut
Peanut, 100g Bar
Regular price
€ 3,99
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 3,99

(€39,90/1kg)

<tc>Shaker</tc> (700ml) - Transparent Blue
Shaker (700ml) - Transparent Blue
Regular price
€ 4,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,90

(€7,00/1l)

Contact Image
<tc>SqueeZero</tc> (65ml) - <tc>Lemon Ice Tea</tc>
SqueeZero (65ml) - Lemon Ice Tea
Lemon Ice Tea, 65ml
Regular price
€ 4,99
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,99

(€76,77/1l)

Contact Image
<tc>Iced Matcha Latte</tc> (400g) - <tc>Matcha</tc>
Iced Matcha Latte (400g) - Matcha
Matcha, 400g
Regular price
€ 26,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 26,90

(€67,25/1kg)

Contact Image
<tc>Clear Whey Isolate Zero</tc> (400g) - "Less sweet"  <tc>Lemon Ice Tea</tc>
Clear Whey Isolate Zero (400g) - "Less sweet"  Lemon Ice Tea
Less Sweet - Lemon Ice Tea, 400g
Regular price
€ 26,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 26,90

(€67,25/1kg)

Contact Image
Total price:
€ 0,00
FAQ
Hier erfährst du mehr über das Produkt.

Wie viel Eiweiß enthält ein ZENITH 50 Riegel?

50 % des Riegels bestehen aus Eiweiß. Ein 45-g-Riegel liefert gerundet 23 g, ein 100-g-Riegel 50 g Eiweiß.

Welche Allergene enthält der Riegel?

Er enthält Milch und Soja. Er kann Spuren von Ei, Schalenfrüchten, Schwefeldioxid und Sulfiten enthalten.

Ist ZENITH 50 vegan oder vegetarisch?

Nein. Die gezeigten Rezepturen enthalten Milcheiweiß und Kollagen tierischen Ursprungs.

Ergänzende Angaben

¹ Die 100-g-Variante enthält 50 g Eiweiß. Eiweißmenge und Riegelgröße können je nach Variante abweichen.
² Der Zuckergehalt kann je nach Variante abweichen.